Moduł mikrokontrolera

Jako mikrokontroler został wybrany układ STM32F103C8T6 ze względu na dostępność tanich modułów pasujących do podstawek DIL-40.

Moduły te charakteryzują się niską ceną przy stosunkowo dużych możliwościach takich jak moc obliczeniowa czy wielkość pamięci RAM/FLASH oraz dostępne peryferia. Można je kupić w Polsce w cenie poniżej 20 zł a od chińskiego dostawcy nawet kilkakrotnie taniej. Ilość funkcji oferowanych przez mikrokontroler STM32 w wykorzystanym module jest pokazany na powyższym zdjęciu.

Korzystając z faktu, że STM32F103C8 ma wbudowany interface USB i podstawowe sprzętowe wsparcie komunikacyjne zdecydowałem się na wykorzystanie programowej implementacji urządzenia klasy CDC, które jest rozpoznawane przez system operacyjny host-a jako port/urządzenie szeregowe. Oprogramowanie sterujące mikrokontrolerem (tzw. firmware) zostało napisane w języku C++ przy użyciu darmowych narzędzi do kompilacji i uruchamiania.

Do napisania programu prezentującego SWR w funkcji częstotliwości wymagane było zrozumienie i zaimplementowanie wzorów przeliczających dane zwracane przez komparator AD8302 na właściwy SWR oraz komponenty impedancji.